Brněnská přehrada. Prígl.

Kdo nejel šmirglem na prígl, když zonca rumplovala, a ta koc se na něj smála, nic nezažil.

Brněnská přehrada

Brněnská přehrada je rekreační pojem. Před 25 lety, když byla velká vedra, tam bylo tolik lidí, že jste neměli kam dát deku. Dnes již hustota lidí není tak vysoká. Naopak, nyní je na príglu mnohem více atrakcí. Kromě lodiček a kánoí, můžete využít projížďku lodí. Kolem přehrady je spousta míst k parkování zdarma. Břehy přehrady lemují různá sportoviště a dětská hřiště. Hospůdky a hotely samozřejmě taky, ty již ale nebývají zdarma.

V zimě se zde nádherně bruslí, v létě koupe, plave. Kvalita vody se po posledních úpravách výrazně zlepšila. Přehrada byla vypuštěna, sluněna, letecky vápněna. Navíc, díky kanalizacím opatřeným čističkami v obcích nad přehradou, se výrazně zlepšila i kvalita vody přitékající.

Brno a turistika

Brno vůbec stojí za turistickou zastávku. Kolem Špilberku v parku je spousta sportovního nářadí, strojů a hřišť taky zdarma. Brno je hrdé, Brno se ubránilo i Švédům. Pod velením Martina Středy, Jezuity. Brňané říkají: "Víte, kdy bude dobře? Až bude vláda sedět na Špilberku". Vzhledem k tomu, že na Špilberku bylo vždy jen vězení....

Brno má vlastně i "své metro." Na Preclíkářce se před lety otevřela země a vcucla 2 lidi. Jeden to přežil, druhou paní již nikdy nenašli. Brněnské podzemí je tajemné. Sám jsem kdysi kopal sklepy na Svoboďáku, v Domě pánů z Lipé. Sklepy zde mají několik pater a jsou často zasypané. Geologicky Brno připomíná Tatry. Jen obalené jílem. V zemi jsou proto zajímavé věci. Říká se tomu tuším brněnské vyvrásněliny. Když již jsme u toho vrásnění a podzemí, nedaleko je Moravský kras. Kromě ponorné řeky Punkvy je zde spousta jeskyní a podzemních systémů.

Pod Brnem je taky mnoho systémů. Vytvořila je kanalizace, která se budovala před cca 100 lety, a za války se ztratila dokumentace. Tudíž kanalizace v zemi občas vytváří kaverny. Pod Zelným trhem jsou nyní restaurace. Když tam zemní práce, jako mladý stavbyvedoucí, před 20 lety dělal můj známý, říkal: " Narazili jsme na podzemní stoku. Teklo tam velké množství vody, nevěděli jsme odkud kam. Tak jsme to zase zazdili. "

Velká cena

Brno často hostí spousty návštěvníků, třeba i na Velké ceně.

Brno je takové klidnější velkoměsto. I vedle Zetoru je podzemní továrna z 2. světové války. Stránská skála. Myslím ale, že místo přesunu nádraží o kilometr za miliardu by bylo užitečnější protkat Brno podzemní šalinou. Ale to může být věc názoru.

Navštivte a uvidíte.

Autor: Ing. Pavel Sýkora
Zdroj: www.masterenergy.cz

Související články:
Luhačovická přehrada