Převážně rovné terény umožňují i dnes přepravovat se rychle ze vsi do vsi. Proto vznikla celá řada cyklostezek, které rádi využívají i turističtí „kolaři“ z naší republiky i ze zahraničí. Platí to zejména o Jižní Moravě. Je proslulá pěstováním vinné révy a výrobou vynikajících vín.
Tyto dva fenomény, moravské víno a jízdní kolo, jsou dnes propojeny vyznačenými vinařskými cyklotrasami. Můžete využít mnoha ubytovacích možností a vydávat se na cyklistické výlety od jednoho vinařského sklípku k druhému. Samozřejmě s rozvahou, nikdo přece nechce přijít do konfliktu se strážci pořádku a ohrozit sebe a ostatní účastníky silničního provozu. Lepší variantou je projet se na kole krásnou přírodou po upravených cestách a víno z Moravy si dovézt domů.
Moravská vína
Největší soutěž národních vín se pravidelně každým rokem koná v jihomoravských Valticích. Nejlepší vína zde získávají titul Salon vín ČR. V soutěži desítek vín z celé republiky zpravidla vítězí moravská vína. Přiděluje se samozřejmě také titul absolutní Šampión soutěže a dále se vyhlašuje vinařství, které se pak pyšní oceněním za nejlepší kolekci ročníku.
Druhy a odrůdy
Na Moravě se pěstuje celá řada druhů a odrůd. Například v ročníku 2014 se stal vítězem a držitelem titulu Šampion soutěže Ryzlink rýnský 2011, pozdní sběr ze Zámeckého vinařství Bzenec. Toto víno zvítězilo mezi 1526 přihlášenými. Mezi červenými víny se dostalo nejvyššího hodnocení Merlotu 2012, výběr z hroznů od Ing. Zapletala. V kategorii bílých polosladkých vín bylo nejlepším Chardonnay 2012 z hroznů pana Fridricha. Jako nejlepší sladké víno byl vyhlášen Muškát moravský 2010 z bobulí společnosti Znovín Znojmo.
Kromě těchto vítězných odrůd se na Moravě pěstují i další. Každá odrůda vyžaduje specifické půdní i klimatické podmínky. K nejrozšířenějším patří Müller Thurgau, Neuburské, Pálava, Rulandské bílé a šedé, Sauvignon, Tramín červený, Veltlínské červené a zelené, Cabernet, Modrý Portugal a řada dalších i méně známých vín výborné chuti.
Vinné sklípky
Vinné sklípky patří k jižní Moravě neodmyslitelně. Všude, kde je vinohrad, musí být i sklípek, který se dědí z pokolení na pokolení spolu s vinohradem a venkovským stavením. Tato tradice je pro místní obyvatele neměnná a zcela přirozená. Pro cizince může být nepochopitelná chuť místních obyvatel pečovat o vinohrad po celý rok, když současný moderní svět nabízí jiné možnosti. Ovšem když usednou do sklípku, jsou pohoštěni jiskřivým vínem, přikusují čerstvou klobásku nebo kousky sýru a zahraje jim k tomu tradiční cimbálová kapela, pochopí a změní názor. Jako upomínku si pak domů odvážejí vynikající vína z Moravy.