Vezměme to „zgruntu“. Největší zážitek poskytuje pojmout celou akci komplexně, včetně výroby prutů a splávků. Tedy, ulomíte si prut, délky cca 3 metry, nemusí být nijak rovný, pstruhům to nevadí. Splávek si pak můžete vyříznout z kousku dřeva, nebo koupit v prodejně v Trutnově. Tamtéž si taky zakoupíte vlasec a háček na ryby. „Takový doma vyráběný prut nikde nekoupíte“, říká projektant Ing. Bábíček.
Jako návnadu můžete nasbírat kolem chaty žížaly, ale téměř stejně dobře berou i na kukuřici, kterou „nafasujete“ na rybníku.Na chovném rybníku u Trutnova si můžete půjčit i pruty. Proč zrovna na pstruhy do Krkonoš? Rostou pomalu ve studené vodě, mají hutnější maso. Stejně jako krkonošské dřevo. „Pokud by jste nařízli obyčejnou větvičku průměru 3 cm, na Černé Hoře, budete překvapeni, kolik má letokruhů. Možná i 40 let,“ říká Ondřej Kout, znalec Krkonoš.
Kdy na pstruhy?
Pokud je slunný den, od 10 00 do 16 00 vám žádný nezabere. Jsou u dna. Ideální jsou deštivé přeháňky letošního léta, pstruzi berou i v poledne. V zimě, je – li dost silný led, lze chytat i na dírkách.
Se zasekáváním návnady nemusíte mít starosti. Pstruh návnadu zhltne a sám se zasekne.Po vytažení z vody jej omráčíte, nebo spíše úderem paličky zabijete. A pak již nastupuje kuchání a pečení. Jsou pstruzi drazí ? Ani ne, přímo na sádkách 130 Kč / kg pstruha. Do kila vejdou i 3 – 4 pstruzi, i když Honza Priesnittz tahal na obyčejný lískový prut i půlkilové pstruhy.
Jak pstruhy připravit?
Pstruh má velmi jemné maso. Není to žádná makrela. Jak to dále provést, ukazuje na videu šéfkuchařka horského hotelu v Krkonoších paní Vítková.
Jak se líbil lov pstruhů dospělým?
„Je to mnohem lepší, než zoologická zahrada. Ze zoologické zahrady si nemůžete odnést domů k jídlu žádné zvířátko“, říká P. Karel Janečka, farář ze Zubří.
Atraktivní a akční rodinná dovolená nemusí být drahá. A ani počasí vám ji nedokáže zkazit.
Autor: Ing. Pavel Sýkora, Pavla Sýkorová
Zdroj: www.kodek.cz
Související články:
Dotace na rekreaci v Krkonoších
Zahradní rybníčky