Jen jeden ze tří na světě
Střílecký hřbitov byl zbudován bývalým majitelem stříleckého a tovačovského panství v 18. století a dodnes je unikátem nejen v České republice ale i v celosvětově. Na světe se nachází již jen dva obdobné hřbitovy, a to ve Španělsku a Švýcarsku.
Pohřebiště po třináctiletém budování bylo vysvěceno roku 1743. Autor sochařské výzdoby byl nadaný moravský sochař Bohumír Frič, žák a spolupracovník slavného sochaře Jiřího Rafaela Donnera, u něhož pracoval ve Vídni a v Bratislavě po svých studiích v Itálii.
Barokní hřbitov je dominantou obce Střílky díky vyvýšené terase o ploše 2 000 m2, v níž je hřbitov situován, jej není možné přehlédnout. Vznikla vyrovnáním severního svahu terénu na okraji obce a má čtvercový půdorys s vykrojenými nárožími, která byla nahrazena oblouky klenutými dovnitř terasy. Obvodová zeď hřbitova je zdobena oboustranně páskovým a meandrovým barokním dekorem. Jedinečnost stříleckého hřbitova není dána jen jeho architekturou, ale také systémem drenážního odvodnění, které vyúsťuje do obvodových zdí. Důmyslnost systému odvodnění usnadňuje rozklad těl a hřbitov tak slouží k pohřbívání přes 274 let.
Kaple hrabat stříleckého panství
Kaple je situována na osu hřbitova a pod kaplí je krypta majitelů stříleckého panství - hrabat Kuenburků. Před kaplí po obou stranách stojí dvě velké sochy smutečních andělů - strážce hrobky v nadživotní velikosti. Hlava jednoho z nich připomíná Davida ve Florencii známé mistrovské dílo Michelangelovo. Nástupní plošina hřbitova, pod níž je hrobka, je přístupná oboustranným schodištěm.
Jako od Michelangela
Dominantou hřbitova je nádherná socha smutečního anděla strážného přinášejícího poselství – „Pomni člověče, že jsi prach a v prach se obrátíš“. Na zdi vstupní terasy jsou umístěny velké kamenné vázy symbolizující svými jemnými reliéfy čtyři poslední cesty člověka: Nebe, Peklo, Smrt a Poslední soud. Reliéfová výzdoba vázy Peklo je zhotovena věrně podle Michelangelovy fresky " Poslední soud " v sixtinské kapli římského Vatikánu.
Barokní sochy lemují po obou stranách obvodovou zeď hřbitovní terasy. Symbolika soch znázorňuje lidské ctnosti a dobré skutky (vpravo) a sedmero hlavních hříchů (vlevo). V obou řadách nacházíme střídavě symboly vyznačující vykupitelskou oběť Ježíše Krista.
Střílecký hřbitov je dochován v architektonické koncepci a sochařské výzdobě v původním stavu.
Záchrana a správa památky
O správu památky hřbitova se stará Občanské sdružení pro záchranu barokního hřbitova ve Střílkách s předsedkyní paní Marií Skřítkovou, která se zasloužila jako dobrovolnice o záchranu tohoto barokního unikátu. Na rekonstrukce potřebovala miliony, které se jí nakonec po dlouhém přesvědčování ministerstva a úřadů po celé zemi podařilo získat.
Obec Střílky se nachází ve Zlínském kraji v severozápadní části pohoří Chřibů. Hřbitov je přístupný turistické veřejnosti od dubna do října denně od 8 do 18 hodin.