Jevišovice – co jste nejspíš nevěděli

Jevišovice rozhodně stojí za návštěvu. O tom jsme se společně přesvědčili už v několika našich předchozích článcích. Pojďme se dnes podívat na zajímavosti, o kterých se málo ví, ale které ukazují, že jsou Jevišovice opravdu zajímavé.

  • Hrdelní právo nemělo ve středověku automaticky každé město. V Jevišovicích tomu tak bylo a dokonce tu měli až do roku 1753 šibenici. Kat bydlel v údolí pod zámkem.
  • Jevišovice jsou se svými přibližně dvěma tisíci obyvateli nejmenším městem v Jihomoravském kraji. Přesto se tu událo spoustu významných událostí. Jevišovice, resp. zdejší pán Hynek z Kunštátu dokonce ovládal znojemský hrad, tedy město, které svou velikostí a významem Jevišovice mnohonásobně přesahovalo.
  • Máte rádi filmy? Vězte, že v Jevišovicích také. Dokonce tu bylo postaveno vůbec první kino na Znojemsku.
  • Jevišovice se staly obětí Třicetileté války. Švédové je při svém postupu vypálili a to tak zevrubně, že se dochovalo jen pramálo písemných pramenů z doby před tímto obdobím. Jevišovický hrad a později i zámek (Starý zámek) stával na skále. Proto dostalo město podle tradovaných legend název Jevišovice, protože to město JE VÝŠ. A tak to připadalo i švédským obléhatelům, když musely Jevišovice udolat.
  • Potomci Italů i Francouzů. Jevišovičtí mají v genech jižanskou krev. Francouzi prošli Jevišovicemi hned několikrát v období různých válek. Francouzské kořeny měl i hrabě Raduit de Souches, který vlastnil Jevišovice na konci 17. století a který se zasloužil o rozkvět Nového zámku, ale třeba i zvětšení významu poutního místa v Hlubokých Mašůvkách, kterým věnoval sošku Madony de Foi. Naproti tomu italské vlivy sem přinesli inženýři a řemeslníci, kteří se podíleli na stavbě jevišovické přehrady.
  • Každé pořádné město muselo mít alespoň ve své době hradby. Stejně tak Jevišovice. Zdejší hradby měřily přesně magických 444 sáhů. To je měřeno v metrech přibližně 842 metrů.
  • Jevišovice byly na Znojemsku místem, kde poprvé zazněla naše budoucí hymna Kde domov můj. Stalo se to v roce 1871, kdy se tu na vrchu Žalově konal první Tábor lidu na Znojemsku.

Pokud se vypravíte do Jevišovic, dozvíte se toho samozřejmě mnohem více. Letos v srpnu tu navíc otevřeli zrekonstruované Předzámčí Jevišovice, ve kterém je rozsáhlá expozice o regionu.

Rekonstrukce předzámčí se uskutečnila díky podpoře z fondů Evropské unie prostřednictvím Regionálního operačního programu Jihovýchod. Součástí Předzámčí Jevišovice je komplex budov včetně nádvoří, zahrady a vinného sklepa. Předzámčí těsně navazuje na objekt Starého zámku v Jevišovicích, který je také možné navštívit. Starý zámek hostí zajímavé muzejní expozice Moravského zemského muzea.

Jevišovice se nacházejí v srdci Přírodního parku Jevišovka. Okolní příroda nabízí opravdu spoustu možností pro pěší i cykloturistiku. Pokud vás láká dovolená s rodinou na farmě, i tady vás Jevišovice nezklamou. Zdejší farmy nabízejí dokonce i projížďky a výuku jízdy na koních. Stačí si vybrat. Podrobné informace pro návštěvníky naleznete na novém turistickém portále Jevišovic www.jevisovice.info.

Přečtěte si více o Jevišovicích a okolí