Velkolepá křížová cesta a zázračná studánka

Seznamujete se rádi s památkami při svých cestách? Pokud ano, máme pro vás tip dalšího zajímavého místa, které se váže ke křesťanské tradici naší republiky.

Slyšeli jste někdy o vesničce Hluboké Mašůvky? Nachází se na jižní Moravě, kousek od Jevišovic, a ukrývá opravdové poklady.

Křížová cesta Hluboké Mašůvky

Křížová cesta v Hlubokých Mašůvkách je opravdu velkolepé dílo, které stojí za návštěvu, ať už vás sem zavede víra, nebo touha po jiném duchovním prožitku, či prostá zvědavost. Zdejší poutní areál je otevřený veřejnosti celý rok.

Původní křížová cesta tu vznikla v letech 1859 až 1863. Jednotlivá zastavení byla postavena v táhlém kopci směřujícím ke Třem křížům. Tehdy byly kapličky vystavěné na jednotlivých zastaveních dřevěné. V letech 1946 – 1954 působil na tamní farnosti Pater Josef Parma, který se pustil do zvelebování celého poutního areálu. Kapličky byly postaveny znovu, přibyl Boží hrob a socha Krista v Getsemanech, ale také kaplička nad posvátnou studánkou, nebo Mariánská cesta s obrázky poutních míst z celé České republiky, Slovenska i Rakouska.

Zázračná studánka

Křížová cesta a celý poutní areál obklopuje malé údolíčko kolem potoka Svatoňovce. Právě ten byl od pradávna hlavní osou území, kam se stahovala pozornost mnoha poutníků. V údolí se totiž nachází studánka, jejíž voda má podle mnoha legend zázračné účinky.

Studánka se časem proměnila ve Svatou studni, kolem které vyrostla malá kolonáda s nádhernými lunetami a vodní kapličkou. Tady můžete spočinout a zarozjímat a plnými doušky se občerstvit vodou ze zázračného pramene. Obytná budova nad kapličkou sloužila až do roku 1866 jako lázeňský dům. Dnes slouží potřebám farnosti. Lázně připomíná také lázeňský hostinec na náměstíčku před kostelem.

Panna Maria de Foi – ochránkyně poutníků

K Hlubokým Mašůvkám se váže ještě jedna důležitá legenda. Ve druhé polovině 17. století patřily Hluboké Mašůvky šlechtici Ludvíkovi Raduit de Souches. Ten dostal tuto vesnici za symbolickou cenu společně s panstvím v Jevišovicích od císaře za své služby při úspěšné obraně Brna před nájezdem Švédů. Raduit de Souches byl zbožný muž. Ze svých cest si přivezl sošku Panny Marie de Foi, kterou nosíval pod uniformou, aby jej chránila. Poté, co se usadil v Jevišovicích, daroval sošku farnosti v Hlubokých Mašůvkách.

Návštěva Panny Marie de Foi se stala cílem poutníků napříč staletími. Vy můžete Marii de Foi spatřit hned dvakrát. Nejprve ji uvidíte namalovanou na průčelí kostela sv. Navštívení Panny Marie v poutním areálu a poté si můžete prohlédnout zvětšenou kopii sošky přímo v kostele nad oltářem.

Tolik zázraků a zajímavostí v jedné malé vesničce na jižní Moravě za pozornost stojí, co říkáte?

O projektu Předzámčí Jevišovice
Rekonstrukce Předzámčí Jevišovice se uskutečnila díky podpoře z fondů Evropské unie prostřednictvím Regionálního operačního programu Jihovýchod. Součástí Předzámčí Jevišovice je komplex budov včetně nádvoří, zahrady a vinného sklepa. Předzámčí těsně navazuje na objekt Starého zámku v Jevišovicích, který je také možné navštívit. Starý zámek hostí zajímavé muzejní expozice Moravského zemského muzea.

Další informace o Předzámčí Jevišovice a jeho okolí v tiskových zprávách
10. 8. 2015 Slavnostní otevření Předzámčí
10. 8. 2015 Spuštění turistického portálu www.jevisovice.info
26. 8. 2015 Předzámčí - Pivní slavnosti v Jevišovicích
31. 8. 2015 Předzámčí Jevišovice nabízí novou expozici o regionu a bludiště

Zdroj: www.jevisovice.info