Ostrov Hvar s bohatou historií

Tento ostrov v Jadranském moři je největším a nejslunečnějším ostrovem Chorvatska. Patří ke Splitsko-Dalmátské župě, žije zde asi 10 654 obyvatel na ploše 299,6 km2.

Na pobřeží ostrova najdete města: Hvar, Stari Grad, Jelsa, Sućuraj a Vrboska – ty patří k největším. Ve vnitrozemí Brusje, Grablje, Selca kod Starog Grada…

Geografie

Ostrov Hvar je včleněn do pásu Středodalmatských ostrovů, je od nich oddělen průlivy: Hvarským (Brač), Višský (Viš), Korčulský (Korčula) a Neretvanský (Pelješac). Středem ostrova prochází hřeben hor, jeho nejvyšší hora Sveti Nikola je vysoká 628 m. Hvar má příjemné klima: mírná zima, velmi teplé léto. Nejvyšší teplota, která zde byla kdy naměřena, nepřesáhla 37°C a proto se tu daří zemědělským plodinám. Pěstují se zde olivy, vinná réva, rozmarýn a levandule. Lov ryb je také podstatnou částí místního hospodářství. V zimě zde sněží málo. Za posledních 10 let byl sníh zaznamenán v lednu pouze 3 dny.

Z historie ostrova

Ostrov byl obydlen už v dávné minulosti. Ilyrové, kteří zde přebývali, válčili s řeckými kolonizátory ve 4. století před Kristem. Ve východní části ostrova, blízko dnešního Sučurja, měla své sídlo Ilyrská královna Teuta. Četné mohyly jsou právě z tohoto období.

Pak zde Řekové založili antické město Faros (dnes Stari Grad). Hvar hrál velkou úlohu za doby irylsko-římských válek, kdy Římané zvítězili. Po letech byla Římská říše poražena a Hvar se i s celou Dalmácií stává částí Byzantské říše. Během staletí ostrov náležel Chorvatskému království, Bosenskému králi, Benátkám, Francii a Rakousku. Po první světové válce se přidružil k Itálii, po druhé světové válce je součástí Federativní republiky Jugoslávie, od které se Chorvatsko oddělilo roku 1991.

Ve městě Hvaru, i na ostatních částech ostrova, naleznete cenné historické památky, které svědčí o bohaté historii této oblasti. Jsou zde četná archeologická naleziště.

Proč na právě Hvar

Největším ekonomickým přínosem je samozřejmě v letních měsících turistický ruch. Zajímavé členité pobřeží, čisté pláže vybělené sluncem, průzračná voda Jadranu, vůně levandule, olivovníků a vína – to vše je důvodem, proč se sem návštěvníci rádi vracejí. A samozřejmě pohostinnost místních obyvatel, kteří vás rádi pozvou na sklenici dobrého vína.

Související články

Tribunj je městečko s ostrůvkem
Město Vinkovci je nazýváno vstupní branou Slavonie