K dalším sousedům patří Krešimirov grad (Šibenik), vzdálen přibližně 10 km. Narozdíl od „slavnějších“ sousedů si Tribunj zachoval kouzlo malého přímořského městečka Dalmácie.
Kdysi dávno byl Tribunj nazýván Jurjevgrad, název pocházel od pevnosti, která se nacházela na svahu nad dnešním Tribunjem. Dnes stojí na tomto místě kostelík sv. Mikuláše (crkvica sv. Nikole). Je zde překrásný výhled do všech světových stran. V historických zápisech z 15. století nacházíme i název Tribohunj nebo Tribohum – odvozen od jména pohanského podzimního boha slunce, kterého uctívali Chorvaté před příchodem křesťanství.
Později město „sestoupilo“ a vznikl ostrůvek, který tvoří jádro Tribunje. Stalo se tak v době tureckých výpadů, kdy obyvatelé nalezli bezpečí uvnitř zdí kláštera, který stál právě na ostrůvku. V té době byl Jurjevgrad vylidněn, na jeho místě dnes zůstal kostelík a ruiny původního zdiva.
Jakmile pominulo turecké nebezpečí, Tribunj získává postupně konkrétnější vzhled města. Roku 1935 byla dokončena úprava pobřeží. Jsou zde postaveny zdi z velkých kamenů, brání moři při špatném počasí proniknout k lidskému obydlí.
Dnes je Tribunj velmi příjemným městem s osobitým rázem. Úzké uličky na ostrůvku, který je spojen s pevninou pouze kamenným mostem, připomínají jiný přímořský skvost – Primošten. A ten přitahuje paradoxně mnohem více turistů než Tribunj. Ale i to je přidanou hodnotou tohoto místa, v době hlavní turistické sezony je tu podstatně klidněji, než v jiných destinacích.
Samozřejmě jsou tu krásné pláže, ty lákají každoročně řadu návštěvníků z přeplněného pobřeží města Vodice. A vynikající pochoutky dalmátské kuchyně zde můžete také ochutnat. Gastronomické lahůdky v malebných hospůdkách a restauracích jsou tu vyhlášeny. A nezapomenutelná rybářská slavnost (Ribarska fešta) a tradiční Oslí trhy lákají ročně až tisíc návštěvníků.
V Chorvatsku naleznete stále místa, kde se prolínají tradice a historie půvabné Dalmácie. Tribunj je toho důkazem.