Ne každý z nás má možnost během cesty trávit svůj čas v přepychu restauračního vozu Orient Expresu, ale využít pro cestování po Evropě železniční dopravu není až tak nereálné. A vaše konto přitom nemusíte vyčerpat na minimum. Nemá jízda vlakem přece jen nádech romantiky? Autobus, auto i letadlo v tomto směru poněkud zaostávají.
Rozhodnete-li se procestovat Evropu vlakem, je výhodné pořídit si síťovou jízdenku Interrail. Často ji využívali především studenti jako levný způsob cestování Evropou. Dnes ji využívají ti, kterým vlak vyhovuje a mají ekologické smýšlení. Máte dvě možnosti: Interrail Global pass vám umožní cestovat ve všech 30 zemích Evropy nebo si vyberete pouze jeden stát a neomezeně cestujete na jeho území pomocí Interrail Counry Pass. Síťové jízdenky jsou časově omezeny, během jejich platnosti můžete neomezeně cestovat, přesednout z jednoho spoje na druhý – ujeté počty kilometrů zde nehrají roli.
Např. Interrail Global Pass pro cestujícího od 12 do 26 let, platí 15 dnů – 5 dnů z toho využijete pro cestu vlakem 2. třídy. Zaplatíte 5 520 Kč. Za stejných podmínek u tohoto typu jízdenky na jeden měsíc cestování (platnost také jeden měsíc) zaplatíte 13 220 Kč.
Další příplatky vás čekají pouze u spojů, kde je nutné zajistit si místenku. Tyto výdaje můžete platit buď dopředu (pokud víte, kam cestujete) nebo přímo na nádražích, rozhodnete-li se na poslední chvíli. Právě „spontánní“ způsob cestování je v tomto případě velkou výhodou – dnes v Itálii, zítra ve Francii. Záleží na vás, síťová jízdenka vám umožňuje rozhodnout se na poslední chvíli.
Ve velkých městech Evropy leží železniční nádraží v blízkosti centra. A i to je plus pro tento způsob cestování. Vyhnete se kolonám aut, nervozitě při řízení. Přečtete si noviny, knihu, pozorujete okolní krajinu. V restauračním voze si vychutnáte ranní kávu. Cesta po železnici může být příjemným zážitkem.