Pokud bychom měli použít jednoduchou definici elektrokola, tak řekneme, že elektrokolo je kolo s přídavným elektrickým motorem, který nám pomáhá při samotném šlapání při jízdě a šetří tak naše síly.Pro koho je elektrokolo určeno?
Pokud se pohráváte s myšlenkou, že byste si elektrokolo pořídili, uvítáte možná stručný přehled jeho nejdůležitějších výhod a předností. Největší výhodou je, že se při jízdě na elektrickém kole unavíte pouze minimálně, resp. můžete snadno regulovat stupeň námahy, kterou při jízdě na kole vynaložíte. Elektrokolo tak může být velmi dobrým pomocníkem ve větších městech, např. pro turisty. Turisté se při prohlídce města nezpotí, ušetří na městské hromadné dopravě a rychle se dostanou i na netradiční a možná i méně přístupná místa. Elektrická kola ale velmi dobře poslouží i v hornatějších částech země a kopcovitých terénech. Vhodné je také pro jakoukoliv věkovou kategorii, uvítají ho například i starší lidé, kteří už nemohou "šlapat" do pedálů na klasickém kole.
Pokud nákup elektrokola zvažujete, máte na výběr dvě možnosti - úpravu již existujícího klasického kola nebo koupi nového elektrického kola. Předěláním sice ušetříte část peněz, ale je třeba si dát pozor na kvalitu dílů a správnou montáž. Naopak, koupí elektrokola získáte kompletní výrobek, který je již z výroby připraven na jízdu.
Typy elektromotorů
Co se týče samotného elektromotoru, ten může být umístěn buď v předním kole, zadním kole nebo ve střední části na klice. Každé řešení má své výhody i nevýhody. Pokud by vám postačilo malé městské kolo, v tom případě je výhodou umístit elektromotor v předním kole. Nevýhodou je vyšší hmotnost předního kola a těžší ovládání. Pokud se rozhodnete pro koupi elektrokola, které bude mít elektromotor v zadním kole, je třeba počítat s vyšší cenou a horším vyvážením kola v terénu. Nejlepší vyvážení hmotnosti a dobrou regulaci výkonu nabízí elektromotor umístěný ve středu, nevýhodou je opět vyšší cena samotného elektrického kola.
Co se týče samotné baterie, může být umístěna přímo v rámu nebo v jeho střední části, někteří výrobci ji umisťují i do zadní části elektrokola - na nosič. Baterie mají většinou kapacitu kolem 400 Wh a plné nabití trvá cca 3 až 4 hodiny. Dojezd je individuální, závisí na výkonu elektromotoru, kapacity baterie, jakož i od samotné trasy a stylu jízdy.
Kolik kvalitní elektrokolo stojí?
Díky přídavnému elektromotoru a baterii je elektrokolo o něco dražší než běžný typ kola. Je třeba tedy zvážit, zda nám pohodlí a ušetřené síly za investované prostředky stojí. Naštěstí se s rozmachem elektrokol v České republice objevují i značky, které mají ve své nabídce i velice levná elektrokola a kvalitní elektrokolo se tak dá pořídit již za cenu lehce převyšující 20 000 Kč. Takovou značkou je i tuzemský výrobce elektrokol Apache, který již dnes patří na špici v počtu prodaných elektrických kol u nás. Tato značka má v nabídce i špičkově vybavená kola určená do nejnáročnějších terénů. Stejně jako u klasických kol, i elektrokolo je dobré si před nákupem osobně prohlédnout a porovnat na jednom místě více modelů. Takovou možnost nabízí například prodejce GIVE.cz, v jehož showroomu v Praze 9 si lze prohlédnout širokou nabídku horských a trekingových kol, a to včetně ucelené nabídky elektrokol Apache.