Cestování s vůní chmele to je Křivoklátsko a Rakovnicko

Křivoklátsko a Rakovnicko je regionem plným energie. Nabídka turistických cílů a tras je tak široká, že návštěvník při jejich zkoumání nebude vědět, kam se vydat dřív. Celou oblast křižuje tisíc kilometrů tras pro pěší, cyklisty i jezdce na koních.

Výletníci mohou splout Berounku na lodi nebo se projet historickým vlakem a navštívit muzeum železnice. Procesem výroby piva vás provedou v nejstarší chmelařské oblasti v Čechách, vynikající regionální produkty jsou připraveny k ochutnání nejen v křivoklátské koštovně. Kam se tedy vypravit?

Chráněná krajinná oblast Křivoklátsko byla vyhlášena biosférickou rezervací UNESCO, v roce 2010 se navíc zdejší kraj stal také finalistou soutěže EDEN o evropskou excelentní destinaci. V tomto ročníku soutěžící regiony prezentovaly svou turistickou nabídku založenou na přírodních vodních zdrojích. Vodní živel představuje na Křivoklátsku především řeka Berounka, trampy též nazývaná „Stará řeka“. Je vhodná pro vodáky – začátečníky, kteří si zde vychutnají pohodovou vodní turistiku spojenou s tábořením na pěkných místech přímo u řeky.

Hrad Křivoklát

Když se řekne Křivoklátsko, každý si hned vybaví hrad Křivoklát. Jeden z největších klenotů gotické architektury, poprvé připomínaný již před 900 lety, býval za vlády Přemyslovců nejvýznamnějším hradem. I v současnosti má ovšem stále své využití. Každoročně se tu koná hned několik zajímavých kulturních událostí. Po celé prázdniny zde probíhá akce Léto na Křivoklátě – multižánrový festival plný koncertů, divadelních představení, výstav, nočních prohlídek a další zábavy. Letošní novinkou je prohlídková trasa s názvem Na hradby!, kterou si lze projít samostatně bez průvodcova výkladu. Odhalíte propracovaný hradební systém, ve Velké věži můžete probádat tajemství starých lovců a puškařů.

Přímo na hradě je i pověstná Křivoklátská koštovna, kde můžete okusit řemeslná piva například z Pivovaru Matuška, přírodně kvašené medoviny, vynikající jablečné mošty z moštárny ve Mšeci nebo zajímavě chutnající odvary z křivoklátských bylin i čerstvě praženou brazilskou kávu z Nižboru. Pravý gurmánský zážitek doplňují domácí lívance, škvarkové placky nebo preclíky z Pekařství v Šanově.
Křivoklát je pozvánkou také pro návštěvu dalších tajuplných míst v regionu. Při stavbě hradu Krakovec dostalo přednost pohodlí obyvatel před obrannou funkcí. Byl také posledním útočištěm mistra Jana Husa. Na Hamousově statku ve Zbečně se seznámíte s prvky dobového bydlení a hospodaření. Roubený dům se zděnými chlévy a dalšími hospodářskými stavbami je ukázkou vzácně dochované lidové architektury. O letních prázdninách si nenechte ujít pečení vynikajícího chleba v původní chlebové peci.

Železnice Kolešovka

Dalším lákadlem je muzejní železnice Kolešovka. Dvanáct kilometrů dlouhá trať z Krupé do Kolešovic byla původně vybudována pro nákladní dopravu cukrové řepy, uhlí a chmele. Dnes jsou na trati příležitostně provozovány jízdy parních a motorových vlaků. Obvykle jezdí ve dnech konání regionálních akcí, v červenci a srpnu každou sobotu. Zážitky z jízdy si můžete zpříjemnit vyjížďkou na kole. Podél Kolešovky vede rovinatá 17 kilometrů dlouhá cyklotrasa, převážně po polních a lesních cestách. V Lužné lze navštívit také největší české železniční muzeum.

Chmelařský kraj a pivní ráj

V návaznosti na pěstování chmele má vaření piva na Rakovnicku silnou tradici. V regionu můžete podniknout řadu tematických výletů spojených s prohlídkou chmelnic a povídáním o chmelové révě. Místní zvláštností je tyčová chmelnice a starobylá sušárna chmele v Kolešovicích. Správný chmelařský výlet musí zpříjemnit řádná ochutnávka piva. Můžete se těšit na exkurze do rakovnických pivovarů, jako jsou známé Královský pivovar Krušovice a Pivovar Bakalář v Rakovníku. Poddžbánský pivovar v Mutějovicích vaří pivo řemeslné, nefiltrované a bez pasterizace.

Deset zastavení mobilní naučné stezky zaměřené na pěstování chmele a výrobu řemeslného piva se poprvé představí na Řezbářském sympoziu v Přílepech. Jednotlivé scény budou ztvárňovat typické stavby a konkrétní místa kraje chmele. Stezka bude dále k vidění v době konání významných akcí v regionu, ale i mimo něj.

Slavnosti zeleného zlata

Letošní Slavnosti zeleného zlata, připomínající časy sklizně chmele, vyvrcholí 15. – 16. září 2012 při 2. ročníku Královského vzorkového veletrhu pivovarnictví konaného na Křivoklátě. Zúčastní se pivovary s tradiční výrobou a nabídnou možnost ochutnat pivo nejen soutěžní porotě, ale i veřejnosti. Pivovar s nejlépe hodnoceným pivem obdrží královský glejt. Celý den bude probíhat bohatý kulturní program se soutěžemi, jarmarkem, řemesly a historickým průvodem rychtářů rakovnických měst a obcí.

Zdroj: foto Rakovnicko o.p.s.

Порнуха