Možná si myslíte, že vám se nic stát nemůže. Že jste opatrní. Ale jsou takhle opatrní i ti okolo vás? Před časem byl můj známý lyžovat v italských Alpách. Všechno bylo krásné, dokud do něj nevrazil na sjezdovce nepozorný lyžař. A to tak ošklivě, že byl nutný okamžitý převoz do nemocnice. Potom z italské nemocnice do české v místě bydliště. Radši se nedomýšlet, kolik by to stálo, kdyby musel platit výjezd sanitky, ošetření a hospitalizaci v Itálii a převoz do Čech ze svého. Naštěstí měl uzavřené nejen cestovní, ale i úrazové pojištění, navíc s denním odškodným za pobyt v nemocnici. Tenhle příběh skončil dobře, ale není to tak vždycky.
Cestovní pojištění je nezbytná nutnost
Nespoléhejte na to, že si všechno ohlídáte. To už ani nemá cenu někam jezdit. Proč být stále ve střehu, místo toho, abyste si v klidu užívali nádherné chvíle volna? Cestovní pojištění vám v základu kryje léčebné výlohy a asistenční služby. A nezapomeňte, že v zahraničí je lékařská péče dost dražší, než je u nás.
Správné cestovní pojištění si sestavíte sami na míru podle věku, destinace, doby strávené v cizině a způsobu, jak budete trávit volný čas. Můžete zvolit i různá připojištění: kompenzaci za ztrátu zavazadel, zodpovědnost za škody nebo právní pomoc. Cena se v různých pojišťovnách liší, především kvůli výši pojistného plnění. Každá také nabízí jiné výhody, či bonusy, je proto dobré před uzavřením pojistné smlouvy porovnat dostupné možnosti. Na internetu najdete nejen srovnání cestovního pojištění, ale zároveň si ho můžete i online uzavřít (obvykle je tak výhodnější).
Malé srovnání cestovního pojištění
Pokud je vám třicet a jedete do Itálie na týden lyžovat, můžete za základní cestovní pojištění zaplatit 77 korun (pojišťovna Slavia) nebo taky 182 Kč (Generali). Přitom pojišťovna Slavia vás poskytne plnění do výše 3,5 mil., zatímco Generali jen 1,7 mil. Uniqua v základním pojištění myslí i na úrazové pojištění ve výši 300 000 Kč a pojištění zavazadel do 15 000 Kč, to vše za 112 korun na týden.
Připojištění zavazadel a odpovědnosti za škodu celkovou částku o moc nezvýší, do 200 korun se vejdete u většiny pojišťoven, rozdíl je ale ve výši plnění. Zatímco například u AXA asistence máte pojištění na léčebné výlohy do 5 mil., úraz na 500 000 Kč a odpovědnost pouze do jednoho milionu (za 142 Kč), ČSOB za vás kryje škody do výše až 3 mil. (za 175 Kč).
Svatá trojice: cestovní, úrazové a havarijní pojištění
Jestli jezdíte do zahraničí autem, rozhodně uzavřete i havarijní pojistku. Někdy stačí opravdu jen chvilka nepozornosti a nehoda je tu. Platit odtah a opravu v eurech je citelný zásah do rozpočtu. Stejnou samozřejmostí by mělo být i úrazové pojištění všech cestujících, zvlášť když jedete za sportem či jinými adrenalinovými zážitky. Stejně jako u cestovního pojištění se i v případě ostatních pojistek vyplatí nejdříve srovnat nabídky různých společností, i tady se liší částky pojistného plnění.
Opatrnosti není nikdy dost. Jestli si chcete dokonale užít každou svou cestu do zahraničí, nepodceňujte rizika a myslete na to, že kdyby se něco stalo, těch ušetřených pár stovek vám nepomůže. A stát se může, bohužel. Třeba jen při nakupování v Německu nebo v Polsku – napadlo vás to někdy? Dobrá rada na závěr: jestli cestujete do zahraničí často, byť právě jen na ty nákupy, uzavřete si roční cestovní pojištění a nemusíte na něj myslet před každou cestou. A pravděpodobně i ušetříte.