Petrohrad

Druhé největší město Ruské federace bylo založeno roku 1703 carem Petrem Velikým na řece Něvě a na břehu Finského zálivu, což je součást Baltského moře. V letech 1712 až 1917 (s výjimkou roků 1728 - 32) byl Petrohrad hlavním městem Ruska. Původní název Sankt-Petěrburg byl v dobách Sovětského svazu nahrazen jménem Leningrad, ale od roku 1991 je to opět Sankt-Petěrburg (česky Petrohrad). V Petrohradu žije více než 5 milionů obyvatel a je to jeden z nejvýznamnějších ruských přístavů. Hlavním turistickým lákadlem Petrohradu jsou hlavně památky na jeho slavnou historii.

Historické památky

Na výstavbě Petrohradu se podílela celá řada vynikajících zahraničních architektů. Vznikl specifický styl, nazývaný „Petrovské baroko“. Byl vybudován chrám sv. Petra a Pavla, Palác Menšikov, či muzeum Kunstkamera. Od 60. let 18. století byly nové budovy stavěny ve stylu neoklasicistním a od 40. let 19. století pak ve stylu romantismu. Pro novodobou historii Ruska má Petrohrad zásadní význam. V roce 1917 zde byla výstřelem z křižníku Aurora zahájena Říjnová revoluce, která svrhla vládu a umožnila vznik Sovětského svazu. V letech 1941-44 probíhala blokáda města, což vyústilo v hladomor.

Nejvýznamnější petrohradskou památkou je Zimní palác, který se nachází na Palácovém náměstí a nechala ho postavit dcera Petra Velikého Alžběta. V bývalém carském sídle je dnes umístěna jedna z největších a nejdůležitějších světových galerií - Ermitráž. Protože město leží na řadě ostrovů, je zde velké množství mostů, které je propojují. Dalšími památkami jsou například Petropavlovská pevnost, palác Admirality, Triumfální oblouk, žulový monolit – Alexandrův sloup, Kazaňský chrám, Křižník Aurora, Vasiljevský ostrov, chrám sv. Izáka, Smolenská katedrála a mnoho dalších kostelů i jiných historických objektů. Je tu také 4,5 km dlouhý Něvský bulvár, kde se koná řada. Turisté také rádi navštěvují cíle v blízkosti města. Prvním je bývalé letní sídlo carů Petrodvorce. Druhým je pak carský palác a zahrady ve městě Puškin (dříve Carskoje Selo), které jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO.

Související články:

Mallroca

Samos