Tohoto roku se na Svaté Hoře usadil slepec Jan Procházka z Nymburka, jenž druhdy na pražském mostě sedával a žebral, aby tu při kapli poustevničil. Omývání obličeje vodou z Mariánské studánky a čisté prostředí vedlo ke zlepšení zraku. Doba rekatolizace chopila se příležitosti a zázrak byl přiřčený sošce Pany Marie. Pověst o zázraku, uzdravení-vyléčení, se rozšířila a Svatá Hora se stala cílem poutí chorých i zdravých. Svatá Hora se stala známou a hojně navštěvovanou. Sláva Svaté hory se ještě rozšířila, když kolem roku 1649 postihla Čechy velká morová rána. Příbram byla moru ušetřena a nikdo se zde morem nenakazil. Jezuité v letech 1659-1707 dali postavit a vyzdobit celý poutní areál předním barokním umělcům. Svatá Hora, na kterou vede z Příbrami 400 metrů dlouhé kryté schodiště, bývá cílem nejen zbožných poutníků, ale také turistů z celého světa.
Když už budete v Příbrami, nezapomeňte navštívit Hornické muzeum. Zde se dne 31. května 1892 nastala na dole Marie v Příbrami - Březových Horách katastrofa, která si vyžádala 319 obětí.
Dalším zajímavým místem v Příbrami je Památník Vojna – muzeum obětí komunismu.
Tip na výborný oběd na výletě v Příbrami je nově postavený Hotel u Milína, kde opravdu vaří výbornou domácí kuchyni. A pokud se vám den protáhl, pěkné ubytování vám poskytne Hotel u Milína také.
Zdroj: http://www.hotelumilina.cz