Ve stopách slavné zlínské obuvnické tradice

Vydejte se s námi do Zlína ve stopách slavné obuvnické tradice. Prohlédněte si muzeum obuvi, slavnou Baťovu vilu, továrnickou kancelář ve výtahu nebo si vychutnejte jedinečný výhled ze střechy mrakodrapu na továrnický areál a funkcionalistickou městskou architekturu Zlína.

Nejvýznamnější část dějin města je neodmyslitelně spojena s ševcovským řemeslem, které dosahovalo maxima ve 20. a 30. letech 20. století a jménem Baťa. Toto příjmení se v dějinách objevuje již v roce 1644 ve spojení s ševcovským řemeslem. Dlouhá tradice a láska k poctivé práci dala za vznik nejúspěšnějším závodům, které poháněli společenský rozvoj tehdejší doby nejen ve Zlíně.

Vychutnejte si funkcionalistickou vyhlídku ze slavného zlínského mrakodrapu

S posledním 17. patře zlínského mrakodrapu si užijete nezapomenutelný výhled na charakteristické prvky zdejších staveb – neomítnuté červené cihly, které ve vrcholném období vyrostli ve Zlíně jako houby po dešti. Prohlédnete si z jednoho místa celé úhledné čtvrti Baťových rodinných domků se zahrádkami a kolonie bytových domů. Inspirací soudobé architektury se stala výstavba v USA. Z vyhlídkové terasy si prohlédnete Zlín jako celý komplex industriální architektury i renovovaný tovární areál bývalých Baťových závodů, později Svitu. Zlínský Baťův mrakodrap byl dokončen 1938 jako jedna z prvních výškových staveb v Evropě.

Zaúřadujte si v Baťově kanceláři ve výtahu

77, 5 metrová budova je malým technickým zázrakem – každé podlaží bylo velkoprostorovou kanceláří pro 200 lidí a již v tehdejší době zde byla potrubní pošta, paternoster a podlahové zásuvky elektrického proudu a telefonu. Raritou je výtahová kancelář šéfů o rozměrech 6 x 6 metrů, která sloužila vedení společnosti. Management v tehdejší době sídlil ve středu budovy, aby to všichni zaměstnanci měli stejně daleko.

Poznejte vývoj obuvi v muzeu

Kromě architektury a odkazů firmy Baťa nezapomeňte na samotné obuvnictví. Vydejte se do budovy 14|15 Baťova institutu, kde sídlí expozice Muzea jihovýchodní Moravy známá jako Princip Baťa – Dnes fantazie, zítra skutečnost. V obuvnickém muzeu si kromě historických kousků bot prohlédnete i stroje, na kterých se boty šily a typickou historickou ševcovskou dílnu.

Dnes ve Zlíně a jeho okolí stále tradiční řemeslo přežívá, ačkoliv se tehdejší slávě dnes už těžko vyrovnají. Ve Zlíně je mnoho soukromých výrobců obuvi, ale mezi nejslavnější dnes živou značku patří obuv Prestige. Legendární a populární obuv období konce socialismu je velmi populární i dnes. Výrobce obuvi Prestige dokonce nabízí i návrhy vlastního designu a rozšířil sortiment o boty pro více účelů. Kompletní sortiment obuvi Prestige si prohlédněte u společnosti Repa.